Meningokok Aşısı

Meningokok oyun ve okul çağı çocuklarda enfeksiyon yapabilen bir bakteridir. Yaptığı enfeksiyonlardan en korkulanı menenjit ve sepsistir (Sepsis, halk arasında kan zehirlenmesi olarak bilinen bakteriyel enfeksiyonların en ciddisidir denebilir). Bulaşması genellikle solunum yolu ile olur. Yani meningokok bakterisini taşıyan bir kişinin öksürük aksırık vs ile saçtığı salgılarını solumak bulaşma için yeterlidir. İlk olarak solunum yollarında mukoza lenf bezlerine yerleşen bakteri orada çoğalıp önce hafif ateşli bir tabloya neden olup sonra oradan kana karışır. Kana karışan bakteri beyne gidip menenjit yapabilir veya tüm kan dolaşımına karışabilir (-ki buna sepsis denir). Meningokok en sık 3 ay 3 yaş arasında hastalık yapar.

İnsanda en sık hastalık yapan meningokok bakterisi tiplerine karşı geliştirilen konjuge meningokok aşısı batı Avrupa ülkelerinde yaygın olarak uygulanmaya başlandı. Örneğin aşağıda İngiltere ulusal aşı programında Meningokok aşısı, MenC aşısı olarak görülmektedir: (3, 4 ve 12. aylarda olmak üzere 3 doz)(Bu tabloya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

http://www.fitfortravel.nhs.uk/advice/travellers/britishnationalvaccinationschedule.htm

Amerika Birleşik Devletlerinde ise aşağıdaki tabloda da görüldüğü gibi aşı 2 yaştan sonra tek doz yapılmaktadır:

Linki ise şu

http://www.aap.org/sections/infectdis/IZSchedule_Childhood.pdf

Ülkemizde ise henüz ulusal aşı takvimine girmeyen bu aşı, bazı klinikler tarafından bireysel olarak uygulanmaya çalışılmaktadır. Buna göre 1 yaştan sonra tek doz uygulanması yeterlidir.

Meningokok aşısı gereksiz midir?

Eğer bir meslektaşımız batı ülkelerinde rutin uygulamaya girmiş meningokok veya başka bir aşıyı

  • Bu aşılar bizim ülkemizde çocuklar üzerinde deneniyor
  • Bu aşılar yeni, daha etkileri tam bilinmiyor,
  • Bu aşı bizim için lüks, pahalı, gereksiz vs

gerekçelerle yaptırmamanızı söylerse ona şunu sorun:

Eğer bu aşı bizim çocuklarımız üzerinde deneniyorsa, sonuçları, etkileri ve yan etkilerini nasıl takip ediyorlar? Denemeler, zaten batı ülkelerinde, hayvan ve gönüllü insanlar üzerinde yapılıp tamamlandıktan sonra FDA (Food and Drug Administration) tarafından onaylanıp piyasaya verilmiyor mu? FDA, bir aşının etkileri yan etkileri, dozu vs her şeyi bilinmeden zaten onay vermiyor ki? Fiyatı ve lüksüne gelince, “bu aşıya benim param yetiyor veya yetmiyor, buna siz dahil kimse karışamaz” deyip aşağıdaki fıkrayı anlatamaz mısınız?

Deniz kıyısına vurmuş binlerce deniz yıldızını tek tek denize geri atan adamı gören birisi:


“Neden bunları geri atıyorsun ki? Hem ne farkeder, denizde bunlardan milyonlarca var” demiş.


Deniz yıldızlarını atan adam yerden bir yıldız daha alıp denize atmış ve demiş ki:


“Bak onun için farketti.”

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *