Human Papilloma Virüs (HPV) Aşısı

Human Papilloma Virüs (HPV) cinsel yoldan bulaşan ve kadında rahim ağzı erkekte de penis kanserine yol açtığı bilinen bir virüstür. Bu virüs rahim ağzı kanseri tanısı konan kadınların %95’inde saptanmaktadır. Rahim ağzı kanserine tüm dünyada kadın kanserleri arasında meme kanserinden sonra ikinci sırada rastlanmaktadır.

HPV genital bölgede önce siğil şeklinde enfeksiyona neden olur. Kadınların bir kısmı bu virüsü bağışıklık sistemleri ile yenebilir ancak bazılarında da kanser gelişir. Bu virüsün yaklaşık 60 çeşidinden birkaçı kanserle doğrudan ilişkili bulunmuştur.

1990’lı yıllardan beri bu virüse karşı aşı geliştirme çalışmaları başarı ile sonuçlanmış ve bu virüsün kanserle en fazla ilişkili 4 çeşidine karşı (Tip 6, 11,16 ve 18) aşı geliştirilmiştir.

Aşının piyasa adı Gardasil® olup Merck Sharpe Dohme firması tarafından üretilmiştir. Amerikadaki hastalık Kontrol Merkezine bağlı “Aşı Uygulamaları Danışma Komitesi” aşının 11–12 yaşlarındaki kız çocukları ile daha önce aşılanmamış olan 13–26 yaş arasındaki kadınlara yapılmasını önerdi. Komite ayrıca hekimlerinin uygun görmesi halinde aşının, 9–10 yaşındaki kızlara da uygulanabileceğini açıkladı.

Dozaj

İdeal aşılama yaşı olarak 11-12 yaş belirtilmektedir. İlk dozdan 2 ay sonra 2. doz, ilk dozdan 6 ay donra da 3. doz yapılmalıdır. 13-18 yaş arasında olup da cinsel yönden aktif olmayan kızlara da aynı şekilde aşılama yapılabileceği bildirilmiştir.

Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki siteyi ziyaret edebilirsiniz:

https://www.cdc.gov/vaccines/vpd/hpv/public/index.html

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *